DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Zdraví

 

*****                 Zdraví                *****

 

Na následujících řádcích se zmiňuji o nejdůležitějších nemocech králíků, jak se projevují a co je nejdůležitější, jak jim předcházet. V případě, že se Váš králíček chová neobvykle, je apatický, míň jí, má naježenou srst a nebo se Vám na něm cokoliv nelíbí, nesnažte se ho léčit vlastními léky, vždy navštivte veterinárního lékaře, který Vám poradí, stanoví diagnózu a navrhne nejvhodnější způsob léčby.

Zakrslý kříženec siamského

Nakažlivé - infekční nemoci

Mor králíků

Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, přenáší se přímým stykem s nakaženým jedincem a nebo i nepřímo (krmivem, stelivem, vodou, ...). Inkubační doba je krátká, 1-2 dny.

Příznaky: Nemoc se projevuje nechutenstvím a apatií, zvíře umírá v křečích.

Prevence: Vakcinace. Je možné očkovat už od 10. týdne věku. Doporučuje se přeočkovávat každých 6 měsíců.

Myxomatóza

Vysoce nakažlivé onemocnění s 90% úmrtností. Nemoc přenáší bodavý a sající hmyz, zelené krmení, kam mají přístup nakažení divocí králíci. Inkubační doba je 7-9 dnů, někdy i déle (až 30 dní).

Příznaky: Otoky víček, uzlovité útvary na ušních boltcích, na hlavě, na pohlavních orgánech.

Prevence: Nejdůležitější je vakcinace, která je možná od 10. týdne věku, přeočkování potom každých 6 měsíců.

Pasteurelóza

Nemoc šířená vzduchem, kontaminovaným krmivem, vodou, stelivem. Inkubační doba 1-2 dny.

Příznaky: Nemoc se může projevit zánětem plic, celkovou otravou a nebo dýchacími problémy, horečka, hnisavý výtok z očí a z nosu.

Prevence: Vakcinace. Očkují se mláďata po odstavení a potom revakcinace každých 4-6 měsíců. Při propuknutí nemoci je možno léčit i antibiotiky, vždy podle momentální nákazové situace.

Infekční rýma

Do chovu se dostane nakaženými králíky, dále se pak šíří vzduchem.

Příznaky: Výtok z nosu, zprvu vodnatý, později hlenovitý až hnisavý. Dochází k postižení nosní sliznice, provázené ztíženým dýcháním, kašláním, kýcháním. Onemocnění probíhá dlouhodoběji, zvíře nemá tak velký příjem krmiva, hubne a při neléčení umírá.

Prevence: Dostatečná hygiena, přiměřená vlhkost vzduchu, neprašnost, dostatečná ventilace prostoru. Dá se léčit antibiotiky, případně vakcinací.

U králíků se může projevit i běžná rýma, ale rozhodně nemoc nepodceňujte!

Průjmová onemocnění

Může se jednat o onemocnění infekčního původu, podmíněná dalšími vlivy. V každém případě průjem u králíků není žádoucí a při trvání víc jak 2 dny je nutné vyhledat lékaře. U intenzivních průjmů rychle dochází k hubnutí zvířat a může končit i smrtí. Původem může být znečištěné krmivo, voda, podestýlka, špatné ubytovací podmínky. Průjem u králíků nikdy nepodceňujte.

Spirochetóza (syfilis)

Nakažlivé onemocnění, nejčastěji se přenáší při připouštění zvířat. Je možné i šíření znečištěným stelivem, přes kožní poranění. Nemoc není přenosná na jiná zvířata ani lidi. Inkubační doba je 4 a více týdnů a projevuje se zpočátku zarudnutím pohlavních orgánů, později vznikají tuhé uzlíky, z kterých vzniknou vřídky. Může dojít k rozšíření na další části těla. Nemoc většinou nezpůsobuje úhyn.

Plísně

Zpravidla postihují kůži. Projevují se zčervenáním kůže, stroupky, vypadáváním chlupů. Postižená místa se léčí antimykotiky, může se i vakcinovat. V každém případě je nutná dezinfekce obydlí. Některé plísně mohou být přenosné na člověka !!!

Parazitální onemocnění

Kokcidióza

Jedná se o nejčastější a nejzávažnější onemocnění. Paraziti jsou ve sliznici střeva, játrech a sliznici žlučovodů. Nemoc vzniká zpravidla špatnou hygienou (nedostatečná dezinfekce, vlhká podestýlka, vysoká vlhkost vzduchu), neplnohodnotným krmivem, náhlými změnami v krmení, stresem. Projevuje se celkovou ochablostí, nechutenstvím, naježenou srstí, průjmem, vrzání zubů, nahrbeností. Léčbu lze provést sulfonamidy, v pokročilém stádiu nemusí být úspěšná. Nejlepší je nemoci předcházet prevencí (dostatečná čistota prostředí).

Toxoplazmóza

Králík se nakazí nejčastěji krmivem, nemoc probíhá bez příznaků, stává se mezihostitelem a konečným hostitelem jsou všechny kočkovité šelmy (i kočka domácí). V případě špatně tepelně opracovaného králičího masa hrozí přenos nákazy i na člověka. (Předpokládám, že čtenářům těchto stránek nic takovéh nehrozí!)

Tasemnice

Zvíře se nakazí znečištěným krmivem od psích výkalů, kde tasemnice parazituje. Onemocnění probíhá bez velkých příznaků, jsou možné zácpy, hubnutí, chudokrevnost.

Vlasovka - červ, který parazituje v žaludku a tenkém střevě a dále roup králičí - v tlustém a slepém střevě.

Ušní svrab

Postižené jsou zevní zvukovody a ušní boltce. Vzniká zánět, který zasychá a dělají se strupy. Při velkém a zanedbaném napadení může nastat poškození bubníku. Nemocný králíček si postižená místa škrábe, potřásá hlavou. Léčba se provádí lokálním ošetřením, případně injekčně.

Neinfekční onemocnění

Zánět žaludku a střev

Může se vyskytnout v jakémkoliv věku . Vzniká jako následek nevhodného (nahnilého, namrzlého) a znečištěného krmiva. Onemocnění může být i následkem dlouhodobým podáváním léčiv nebo léčiv nevhodných. Zánět se projevuje nechutenstvím, až po celkovou ochablost, často i nadmutím. Důležité je okamžitě odstranit nevhodné krmivo a zařadit dietní stravu.

Nadmutí

Je způsobeno zkrmováním mladého zeleného krmení a krmením, které rychle kvasí. Králík má zvětšené břicho, polehává a snaží si ulevit. Důležité je odstranit veškeré zelené krmení, vhodné je nechat králíka jen o senu a vodě, po ustoupení obtíží zařadit zrniny a běžné krmivo. Veterinář může udělat výplach žaludku, případně podat léky povzbuzující trávení. Rozhodně nadmutí nepodceňujte - může končit i úhynem, hlavně u mladých zvířat, dalším příznakem je i zrychlený dech.

Paréza trávicího ústrojí kojících samic

Příčina tohoto onemocnění není úplně objasněna, postihuje samice po porodu mezi první a třetím týdnem. Pravděpodobně jde o poruchu látkové výměny, výdej mléka a krmení nevhodným krmivem. Projevuje se apatií, zvíře přestane přijímat krmivo, ztrácí mléčnost. Nemoc probíhá rychle a většinou s bezúspěšnou léčbou.

Neinfekční nemoci dýchacího ústrojí

Přičinami bývá prašné prostředí, krmivo a podestýlka, vysoká vlhkost, přehřátí, podchlazení, toxické látky (nátěrové hmoty, dezinfekce) ve vzduchu. Narušením dýchacího ústrojí může dojít ke vzniku infekčních onemocněních.

Poruchy růstu zubů

V důsledku nedosedání zubů na sebe se hlodáky neobrušují a dochází k přerůstání. Králík příjímá málo krmiva a hubne, je nutné pravidelné odstraňování přerostlých zubů. Jde o dědičnou vadu (postižená zvířata je nutné vyřadit z chovu).

Kanibalismus

Jde o požírání mláďat po porodu. Většinou se projevuje u samic po prvním porodu. Příčinou může být nevyvážená strava, vyrušení samice při porodu (i ostatními zvířaty a hluky), komplikovaný porod, nedostatek pitné vody u porodu. Nedá se léčit, je pouze vhodné udělat samici co nejlepší podmínky k porodu a odchovu mláďat. V případě, že ke kanibalismu dochází opakovaně, je vhodné takové zvíře vyřadit z chovu.

Otlaky končetin

U zakrslých králíků se při běžných chovných podmínkách se nevyskytuje. Většinou postihuje velká (těžká) plemena. Je z ustájení na nevyhovujících roštech. Zvířeti se vytvoří malý otlak, který může začít krvácet a hnisat. Postižené místo se léčí léky (masti, zásypy), důležité je odstranit příčinu otlaků (drátěné podlahy, nevhodné roštové podlahy).

 

Zakrslý kříženec činčilový